پورتیس هد (Portishead) یک گروه موسیقی انگلیسی اهل بریستول و یکی از پایه‌گذاران اصلی سبک تریپ هاپ به شمار می‌رود که ترکیبی جدید و انقلابی ، از این سبک ارائه کرده و این سبک را با موسیقی دهه ۶۰ و ۷۰ ترکیب کرده است. این گروه آلبوم‌هایی با فاصله زمانی انتشار بالا و نقدهای مثبت دارد و توانسته جوایز متعددی نیز کسب کند. در ادامه معرفی‌ گروه‌ها و خواننده های موسیقی خارجی ، با بیوگرافی پورتیس هد و همچنین معرفی سبک تریپ هاپ آشنا می‌شویم.

سبک تریپ هاپ چیست؟

سبک تریپ هاپ (Trip hop) یک سبک موسیقی است که ترکیب هوشمندانه‌ای از هیپ هاپ با سازهای آکوستیک، سازهای الکترونیک و سبک های دیگر موسیقی مانند اسید جز، موسیقی جامائیکا، موسیقی لاتین و … است و در ابتدای دهه ۹۰ میلادی در بریستول در بریتانیا متولد شده است.

در واقع تریپ هاپ تحولی است که موزیسین‌های بریتانیایی در مقابل موزیسین های هیپ هاپ آمریکایی شکل دادند که البته در همان زمان کاملا زیرزمینی بود و نامش را «بریت هاپ» گذاشتند. این نام هم از «Biritish Hip Hop» به معنای هیپ هاپ بریتانیایی ساخته شده بود. کم کم برخی از نشریات بریتانیایی و هواداران این سبک نامش را به «تریپ هاپ» تغییر دادند. کلمه تریپ هم از سفرهای ماورایی یا سفرهای روان گردان گرفته شده است که احتمالا دراگ بازهای آن دوره، این اسم را برای این سبک انتخاب کردند.

بیوگرافی پورتیس هد

پورتیس هد (Portishead) در سال ۱۹۹۱ در بریستول تشکیل شد. نام گروه از شهری به همین نام در نزدیکی بریستول بریتانیا گرفته شده است. اعضای پورتیس‌هد را بث گیبنز، جف بارو و آدریان اوتلی تشکیل می دهند اما گاهی از عضو چهارمی به نام دیو مک‌دونالد هم یاد می‌شود که مهندس صدای اولین آلبومشان، با نام Dummy بوده است.

بیوگرافی پورتیس هد

موسیقی پورتیس‌هد از تعداد بسیار زیادی خواننده و موزیسین تاثیر گرفته است و صدای خواننده گروه، بث گیبنز را با صدای بیلی هالیدی مقایسه می‌کنند. سبک موسیقی پورتیس هد در ژانرهایی مثل تریپ هاپ و آرت راک و داون تمپو (یکی از مشهورترین گروه‌های این سبک، گروه توسکا است) و آلترنتیو راک و راک اکسپریمنتال قرار می گیرد و در مواقعی به سمت موسیقی الکترونیک نیز می‌رود.

آلبوم های Portishead

تا به امروز سه آلبوم استودیویی و یک آلبوم اجرای زنده و ۱۰ تک آهنگ از گروه پورتیس هد منتشر شده و در واقع جزو گروه‌های کم کار به حساب می‌آیند. اولین آلبوم گروه با نام Dummy در سال ۱۹۹۴ منتشر شد که جایزه مرکوری را در سال ۱۹۹۵ از آن خود کرد و در چارت آلبوم‌های انگلستان به رتبه دوم رسید. مجله رولینگ استون این آلبوم را تحسین کرد و از آن به عنوان هیپ‌هاپ گوتیک یاد کرد. این آلبوم را بهترین آلبوم تریپ‌هاپ می‌دانند.

آهنگ های Portishead

در سال ۱۹۹۷ دومین آلبوم گروه با نام پورتیس‌هد (Portishead) منتشر شد که با استقبال خوبی مواجه شد و در چارت بهترین آلبوم‌های بریتانیا رتبه دوم را کسب کرد و رتبه ۲۱ را در ۲۰۰ آلبوم برتر بیلبورد به دست آورد. آهنگ All Mine از این آلبوم در فهرست ۱۰ آهنگ برتر بریتانیا قرار گرفت.

آهنگ های Portishead

سومین آلبوم استودیویی پورتیس‌هد در سال ۲۰۰۸ با نام Third منتشر شد. این آلبوم گروه چندین تک‌آهنگ نیز منتشر کرده اند اما بیشتر از آلبوم و تک‌آهنگ، بیشتر اجراهای زنده و تور کنسرت برگزار کرده‌ و در سال ۲۰۱۶ جایزه آیور نوولو را نیز دریافت کردند. از دیگر جوایزی که گروه موفق به دریافت شده می توان به جایزه NME و جایزه ادیسون اشاره کرد.

بیوگرافی پورتیس هد

اگر به موسیقی علاقه دارید، در بخش موسیقی مجله ویتال ما هر هفته خواننده‌ها و گروه‌های موسیقی مختلفی از سراسر دنیا به شما معرفی می‌کنیم.

۲ نظر

نظر شما چیست؟

Pin It