کمتر کسی است که اسم سریال «بازی تاج و تخت» را نشنیده باشد یا آن را تماشا نکرده باشد؛ یکی از مهم‌ترین بخش‌های این سریال، موسیقی فوق‌العاده آن است که بر زیبایی و هیجان هرچه بیشتر سریال افزوده است. موسیقی متن این سریال کار کسی نیست جز رامین جوادی ، آهنگساز ایرانی مشهور ! در این مطلب با بیوگرافی رامین جوادی ، از هنرمندان ایرانی شناخته شده در دنیا آشنا می‌شویم.

بیوگرافی رامین جوادی

رامین جوادی ، آهنگساز مطرح متن فیلم و تلویزیون است که در سال ۱۹۷۴ از مادری آلمانی و پدری ایرانی در شهر دویسبورگ آلمان متولد شد. او در رشته موسیقی در کالج موسیقی برکلی آمریکا تحصیل و با ثبت یک رکورد با کسب بالاترین مدرک دانشگاهی Summa Cum Laude به عنوان شاگرد ممتاز فارغ‌التحصیل شد. پس از فارغ‌التحصیلی همکاری خود با هانس زیمر، از آهنگسازان مطرح دنیا که تا کنون موسیقی متن بسیاری از فیلم‌های معروف و پرفروش را ساخته و جوایز متعددی نیز کسب کرده است، را آغاز کرد.

بیوگرافی رامین جوادی

جوادی با «کلاوس بدلت»، آهنگ‌ساز فیلم‌های «ماموریت غیرممکن ۲» و فیلم برنده اسکار، یعنی «گلادیاتور» برای ساخت موسیقی فیلم Beat the Drum در سال ۲۰۰۳ همکاری کرد؛ سپس در سال ۲۰۰۴ با خود هانس زیمر برای ساخت موسیقی فیلم «مرغ افسانه‌ای» همکاری کرد. پس از آن کار خود را به صورت مستقل ادامه داد و آهنگسازی فیلم «تیغه: سه‌گانگی»، «متولد نشده» و سریال «فلش‌فوروارد» را انجام داد که بسیار موفق بودند.

بیوگرافی رامین جوادی

در سال ۲۰۰۶، جوادی برای ساخت موسیقی سریال «فرار از زندان» موفق به نامزدی در جایزه امی شد. نقطه عطف بعدی در زندگی حرفه‌ای جوادی، در سال ۲۰۰۸ برای کار با استودیو «مارول» رخ داد، که آهنگ‌سازی یکی از فیلم‌های بزرگ این استودیو، یعنی «مرد آهنی» (Iron Man) به او سپرده شد و جایزه گرمی بهترین موسیقی متن را برای این فیلم دریافت کرد.

سال ۲۰۱۱ نقطه‌ عطفی در زندگی کاری رامین جوادی به‌حساب می‌آید؛ او در این سال آهنگسازی مجموعه‌های تلویزیونی «سلطان‌های فرار» (Breakout Kings)، «مظنون» (Person of Interest) را انجام داد اما موسیقی دیگری که در شناخته‌شدن جوادی نقش به‌سزایی داشت و جوایز متعددی را از جشنواره‌های معتبر برای او به ارمغان آورد، مربوط به سریال فانتزی درام شبکه HBO، یعنی «بازی تاج و تخت» بود.

بیوگرافی رامین جوادی

موسیقی سریال گیم آف ترونز به‌قدری فراگیر شد که طرفداران بسیاری در یوتیوب و شبکه‌های اجتماعی دیگر از آن کلیپ درست کردند و به‌صورت‌های متنوع آن را نواختند. جوادی همچنین آهنگ‌سازی بازی‌ «بازی تاج و تخت» (Game of Thrones – Video Game) را که در سال ۲۰۱۴ منتشر شد را خود بر عهده گرفت. از دیگر کارهای بسیار مشهور او آهنگسازی برای سریال «دنیای غرب (WestWorld)» است.

بیوگرافی رامین جوادی

رامین جوادی به جز دنیای فیلم و سریال در عالم بازی‌های رایانه‌ای هم شناخته شده است؛ او آهنگسازی بازی «سیستم شاک ۲»، «مدال افتخار»، «مدال افتخار: جنگ‌جو»، «تغییر ۲: لگام‌کسیخته» و موسیقی قسمت چهارم بازی بزرگ Gears of War را انجام داده است.

رامین جوادی چند سالیست با جنیفر هاوکس یکی از مدیران اجرایی در صنعت فیلم ازدواج کرده و دو فرزند دارند. جوادی دچار اختلال حس‌آمیزی یا سینستزیا است؛ اختلالی که در آن رنگ‌ها را با موسیقی و یا موسیقی را با رنگ درک می کند و به او اجازه می دهد موسیقی را تجسم ببخشد.

بیوگرافی رامین جوادی

برای آشنایی با هنرمندان موفق ایرانی، بخش چهره‌های مجله ویتال را دنبال کنید.

۱ نظر

نظر شما چیست؟

Pin It