رضا بدیعی کارگردان ایرانی هالیوود است که به پدرخوانده تلویزیون آمریکا شهرت دارد. او که یکی از پرکارترین کارگردان های تلویزیونی آمریکا بود در سن ۸۱ سالگی در لوس آنجلس درگذشت. در این مطلب با بیوگرافی رضا بدیعی ، از هنرمندان ایرانی شناخته شده در دنیا آشنا می‌شویم.

بیوگرافی رضا بدیعی ؛ کارگردان ایرانی هالیوود

رضا بدیعی (Reza Badiyi) متولد ۲۸ فروردین ماه ۱۳۰۹ در اراک است. پدر و مادرش اهل اصفهان بودند. رضا تحصیلات آکادمیک خود را در دانشکده هنرهای دراماتیک تهران گذراند و پس از فارغ‌التحصیلی در دپارتمان سمعی بصری دانشکده هنرهای زیبا (استودیو ایران نو) مشغول به کار شد و در دوره‌های سمعی بصری شرکت کرد. در سال ۱۹۵۵ به نیویورک آمریکا رفت تا در دانشگاه سیراکیوس به ادامه بپردازد.

بیوگرافی رضا بدیعی

پیش از رفتن به آمریکا، بدیعی ۲۴ فیلم مستند ساخت؛ یکی از این مستندها «سیل در خوزستان» نام داشت که در سال ۱۳۳۴ ساخته شد. این مستند از سوی سازمان صلیب سرخ برای نمایش جهانی برگزیده شد و به زبان‌های مختلف ترجمه و در کشورهای مختلفی نمایش داد. بدیعی برای ساخت این مستند نوار طلایی هنر را از شاه ایران دریافت کرد. موفقیت‌هایی از این دست موجب شد تا وزارت امور خارجه آمریکا از او دعوت کرد تا تحصیلاتش را در فیلمسازی در آمریکا ادامه دهد.

در نیویورک با کارگردانان برجسته آمریکایی همچون رابرت آلتمن و سام پکینپا آشنا شد و به کمک آن‌ها وارد سیستم فیلمسازی هالیوود شد و کم کم به پدرخوانده تلویزیون آمریکا مشهور شد. رضا بدیعی نخستین ایرانی بود که پا به سینمای هالیوود گذاشت.

رضا بدیعی کارگردان

بدیعی در طول دوران فعالیت هنری خود بیش از ۴۲۰ اپیزود از سریال‌های مختلف را ساخت که رکورددار ساخت سریال در آمریکا شد. او همچنین ۵ فیلم سینمایی و ۶۰ فیلم مستند نیز ساخته است. از مهم‌ترین کارهای رضا بدیعی می توان به سریال‌های ماموریت غیرممکن، هاوایی فایو او، مرد شش میلیون دلاری، بارتا، استارسکی و هاچ، هالک، کارآگاه راک‌فورد، دکتر کوئین، بی‌واچ، کاگنی و لیسی، پیشتازان فضا و بافی قاتل خون‌آشام اشاره کرد.

از جمله جوایزی که رضا بدیعی دریافت کرده، می‌توان به جایزه Humanitas Prize برای ساخت قسمتی از سریال کاگنی و لیسی (Cagney & Lacey) اشاره کرد. او همچنین جایزه یک عمر فعالیت هنری اتحادیه کارگردانان سینمای آمریکا را برای کارگردانی بیشترین تعداد سریال‌های یک ساعته تلویزیونی (بیش از ۴۰۰ ساعت) را به دست آورد.

رضا بدیعی کارگردان ایرانی هالیوود

در سال ۲۰۰۹ از سوی جشنواره فیلم نور برای یک عمر فعالیت هنری‌اش مورد تقدیر قرار گرفت؛ جایزه این جشنواره پس از مرگ بدیعی به افتخارش به نام او تغییر پیدا کرد. در سال ۲۰۱۰ نیز به مناسبت تولد ۸۰ سالگی آقای بدیعی و شصتمین سال فعالیت هنری‌اش در مراسمی باشکوه مورد تقدیر قرار گرفت.

رضا بدیعی سه بار ازدواج کرد؛ از اولین همسرش گوندولین دیویس (Gwendolyn Davis) دو فرزند با نام‌های استیو و می‌می دارد. دومین ازدواجش با باربارا ترنر (Barbara Turner) بازیگر و نویسنده بود که از او دختری  به نام مینا دارد که هم اکنون در آمریکا به عنوان هنرپیشه مشغول به کار است. سومین و آخرین همسرش که تا زمان مرگ با او بود، تانیا هارلی (Tania Harley) نام داشت که از او نیز دو دختر با نام‌های الکسیس و ناتاشا دارد. جنیفر جیسون لی، دختر باربارا ترنر هم دختر خوانده رضا بدیعی است.

رضا بدیعی در بیستم آگوست ۲۰۱۱ پس از یک جراحی پیچیده روی معده در بیمارستان یوسی‌ال‌ای در سن ۸۱ سالگی درگذشت.

رضا بدیعی کارگردان

برای آشنایی با هنرمندان موفق ایرانی، بخش چهره‌های مجله ویتال را دنبال کنید.

۱ نظر

نظر شما چیست؟

Pin It