تاثیر جادویی موسیقی روی انسان بر کسی پوشیده نیست؛ حتی از نظر علمی ثابت شده که موسیقی موجب بهبود سلامت ذهن می‌شود. اما شاید ترانه غمگین بیش از هر ترانه دیگری بر انسان تاثیرگذار باشد؛ هنگامی که غمگین هستیم سراغ آهنگ و ترانه‌ای می‌رویم که با آن رابطه احساسی قوی داشته باشیم. چرا که موسیقی باعث آرامش ذهن شده و به بدن انرژی بیشتری برای مدیریت درد را می‌دهد. غمگین‌ترین ترانه‌ای که شنیدید از کدام خواننده بوده است؟ در این مطلب از معرفی‌ گروه‌ها و خواننده ها و موسیقی خارجی ، با غمگین ترین آهنگ های تاریخ موسیقی آشنا می‌شویم.

غمگین ترین آهنگ های تاریخ به انتخاب مجله رولینگ استون

مجله رولینگ استون که یکی از مشهورترین مجله‌ها در زمینه موسیقی است، طبق یک نظرسنجی فهرستی از غمگین ترین ترانه های تاریخ موسیقی را منتشر کرده است که با هم نگاهی می‌کنیم به ۱۰ آهنگ صدر این فهرست:

۱۰. هنک ویلیامز؛ آنقدر تنها هستم که می‌توانم گریه کنم

غمگین ترین آهنگ های تاریخ

Hank Williams
I’m So Lonesome I Could Cry
Hank WilliamsI’m So Lonesome I Could Cry

 

آهنگ آنقدر تنها هستم که می‌خواهم گریه کنم (I’m So Lonesome I Could Cry) یکی از غمگین ترین آهنگ های تاریخ موسیقی است که هنک ویلیامز سه سال قبل از مرگش تمام درد و غمش از ازدواج شکست‌ خورده خود را در این شاهکار بیان می‌کند. او که از تاثیرگذارترین نوازندگان و ترانه‌سرایان قرن بیستم بود و ترانه‌های پرفروش بسیاری داشت، اما این ترانه غمگین از ماندگارترین آن‌ها است که ده‌ها سال بعد از مرگش طرفداران زیادی دارد؛ همچنین این ترانه توسط خوانندگان مشهوری از الویس پریسلی گرفته تا جانی کش بازخوانی شده است.

۹. آلیس این چینز؛ خلاصه

غمگین ترین آهنگ های تاریخ

Alice in Chains
Nutshell
Alice in ChainsNutshell

 

آهنگ Nutshell یکی از غمگین ترین ترانه های تاریخ است که در سال ۱۹۹۴ منتشر شد؛ این ترانه پس از مرگ غم‌انگیز خواننده گروه، لین استیلی، در جوانی معنای غمگین‌تری پیدا کرد. این ترانه که بیان کننده بحران و آشفتگی زندگی شخصی لین استیلی است، درباره تنهایی، ناامیدی و مرگ است.

۸. جان پراین؛ سم استون

غمگین ترین آهنگ های تاریخ

John Prine
Sam Stone
John PrineSam Stone

 

ترانه Sam Stone که در سال ۱۹۷۱ منتشر شد درباره جانباز جنگ ویتنام است که به اعتیاد گرفتار شده است. او که مدال شجاعت دارد در آخر اوردوز کرده و می‌میرد. متن این ترانه را یکی از غمگین‌ترین ها در تاریخ موسیقی پاپ می‌دانند.

۷. پرل جم؛ سیاه

غمگین ترین آهنگ های تاریخ

Pearl Jam
Black
Pearl JamBlack

 

آهنگ Black ترکی از آلبوم افسانه‌ای گروه با نام ده (Ten) بود که در سال ۱۹۹۱ منتشر شد؛ از نظر بسیاری از منتقدان و مجله های موسیقی از بهترین آهنگ ها با موضوع عشق است. داستان این آهنگ که یکی از غمگین ترین آهنگ های تاریخ موسیقی است درباره عشق از دست رفته است که با موفقیت زیادی روبرو شد؛ اما به دلیل این‌که متن ترانه بسیار خصوصی بود، گروه حاضر نشدند آن را به صورت سینگل منتشر کنند یا ویدیویی برای آن ضبط کنند.

۶. جرج جونز؛ او امروز به عشقش پایان داد

غمگین ترین آهنگ های تاریخ

George Jones
He Stopped Loving Her Today
George JonesHe Stopped Loving Her Today

 

آهنگ He Stopped Loving Her Today که در سال ۱۹۸۰ منتشر شد، در بسیاری از فهرست‌ها آن را بهترین آهنگ کانتری تمام دوران‌ها می‌دانند. آهنگ درباره دوستی‌ است که هیچوقت از از عشقش دست نمی‌کشیده و تمام عکس‌ها و نامه‌های عشقش را به امید این‌که روزی بازگردد نگه می‌داشته است و در آخر عشقش برای مراسم ترحیمش می‌آید.

۵. نیروانا؛ مانعی بین راه

غمگین ترین آهنگ های تاریخ

Nirvana
Something in the Way
NirvanaSomething in the Way

 

کرت کوبین (خواننده گروه) آهنگ Something in the Way (مانعی بین راه) را که در سال ۱۹۹۱ در آلبوم «بی‌خیال» منتشر شد، با الهام از دوران بی‌خانمانی‌ خودش، زمانی که برای مدت کوتاهی زیر پلی در واشنگتن زندگی می‌کرده نوشته است که تبدیل به یکی از غمگین ترین آهنگ های تاریخ موسیقی شد. این آهنگ نخستین بار به صورت سولو و آکوستیک توسط کرت کوبین اجرا شد و بعدا توسط گروه مجددا اجرا شد.

۴. هری چاپین؛ گربه در گهواره

غمگین ترین آهنگ های تاریخ

Harry Chapin
Cat’s in the Cradle
Harry ChapinCat’s in the Cradle

 

داستان ترانه غمگین Cat’s in the Cradle (گربه در گهواره) که در سال ۱۹۷۴ منتشر شد، درباره پدری است که به علت مشغله زیاد وقتی برای پسر خود ندارد و در آخر، هنگامی که پسر بزرگ می‌شود وقتی برای پدر پیر خود ندارد. چاپین در یک سانحه رانندگی در سال ۱۹۸۱ درگذشت و بزرگ شدن فرزندان خود را ندیدکه شاید این موضوع آهنگ را غمگین‌تر هم می‌کند.

۳. آر.ای.ام؛ همه رنج می‌کشند

غمگین ترین آهنگ های تاریخ

R.E.M.
Everybody Hurts
R.E.M. Everybody Hurts

 

خواننده و رهبر گروه «مایکل استایپ» گفته است که آهنگ ٰEverybody Hurts (همه رنج می کشند) پیامی مستقیم به طرفداران گروه، به خصوص نوجوانان دارد که گمان می‌کنند در رنجی که می‌برند، تنها هستند. آهنگ در نظرسنجی موسسه PRS For Music در صدر فهرست «آهنگ‌هایی که می‌توانند مردان بالغ را به گریه بیاندازند» قرار گرفت.

۲. ناین اینچ نیلز؛ آزار

غمگین ترین آهنگ های تاریخ

Nine Inch Nails
Hurt
Nine Inch Nails Hurt

 

آهنگ Hurt (آزار) که یکی از غمگین ترین آهنگ های تاریخ موسیقی است، ترانه‌ای سروده ترنت رزنُر ‌است و اولین بار در آلبوم ۱۹۹۴ ناین اینچ نیلز با نام «مارپیچ رو به پائین» منتشر شد و در آمریکا تا رتبه هشتم جدول ترانه‌های راک مدرن صعود کرد. «جانی کش» نیز نسخه‌ای از «آزار» را در سال ۲۰۰۲ بازخوانی کرد که تحسین منتقدان را در پی داشت و طرفداران بسیار بیشتری نسبت به نسخه اصلی «آزار» دارد. «آزار» آخرین اثر پرفروش جانی کش بود که پیش از مرگش منتشر شد.

۱. اریک کلپتون؛ اشک در بهشت

غمگین ترین آهنگ های تاریخ

Eric Clapton
Tears in Heaven
Eric ClaptonTears in Heaven

 

رتبه اول غمگین ترین آهنگ های تاریخ موسیقی متعلق به آهنگ Tears in Heaven (اشک در بهشت) است. اریک کلپتون این اثر را از یک اتفاق به شدت غم‌انگیز و شخصی، که فوت پسر چهار ساله‌اش بود، الهام گرفته است. این تک‌آهنگ در چارت‌های نیوزلند در رتبه اول و در چارت‌های بریتانیا جزو ده ترانه اول قرار گرفت. همچنین این تک‌آهنگ موفق به دریافت ۳ جایزه گرمی شد.

نظر شما درباره این غمگین ترین ترانه های تاریخ موسیقی چیست؟ غمگین ترین ترانه که شنیده‌اید از کدام خواننده بوده است؟ اگر به موسیقی علاقه دارید دیگر مطالب بخش موسیقی مجله ویتال را از دست ندهید.

۲ نظر

نظر شما چیست؟

Pin It