تاثیر جادویی موسیقی روی انسان بر کسی پوشیده نیست؛ حتی از نظر علمی ثابت شده که موسیقی موجب بهبود سلامت ذهن می‌شود. اما شاید ترانه غمگین بیش از هر ترانه دیگری بر انسان تاثیرگذار باشد؛ هنگامی که غمگین هستیم سراغ آهنگ و ترانه‌ای می‌رویم که با آن رابطه احساسی قوی داشته باشیم. چرا که موسیقی باعث آرامش ذهن شده و به بدن انرژی بیشتری برای مدیریت درد را می‌دهد. غمگین‌ترین ترانه‌ای که شنیدید از کدام خواننده بوده است؟

ده ترانه غمگین به انتخاب مجله رولینگ استون

مجله رولینگ استون که یکی از مشهورترین مجله‌ها در زمینه موسیقی است، طبق یک نظرسنجی فهرستی از غمگین ترین ترانه های تاریخ موسیقی را منتشر کرده است که با هم نگاهی می‌کنیم به ۱۰ آهنگ صدر این فهرست:

۱۰. هنک ویلیامز؛ آنقدر تنها هستم که می‌توانم گریه کنم

ترانه غمگین - هنک ویلیامز
Hank Williams – ‘I’m So Lonesome I Could Cry’

هنک ویلیامز سه سال قبل از مرگش تمام درد و غمش از ازدواج شکست‌ خورده خود را در این شاهکار بیان می‌کند. او که از تاثیرگذارترین نوازندگان و ترانه‌سرایان قرن بیستم بود و ترانه‌های پرفروش بسیاری داشت، اما این ترانه غمگین از ماندگارترین آن‌ها است که ده‌ها سال بعد از مرگش طرفداران زیادی دارد؛ همچنین این ترانه توسط خوانندگان مشهوری از الویس پریسلی گرفته تا جانی کش بازخوانی شده است.

۹. آلیس این چینز؛ خلاصه

ترانه غمگین - آلیس این چینز
Alice in Chains – ‘Nutshell’

این ترانه که در سال ۱۹۹۴ منتشر شد پس از مرگ غم‌انگیز خواننده گروه، لین استیلی، در جوانی معنای غمگین‌تری پیدا کرد. این ترانه که بیان کننده بحران و آشفتگی زندگی شخصی لین استیلی است، درباره تنهایی، ناامیدی و مرگ است.

۸. جان پراین؛ سم استون

ترانه غمگین - جان پراین
John Prine – Sam Stone

این ترانه که در سال ۱۹۷۱ منتشر شد درباره جانباز جنگ ویتنام است که به اعتیاد گرفتار شده است. او که مدال شجاعت دارد در آخر اوردوز کرده و می‌میرد. متن این ترانه را یکی از غمگین‌ترین ها در تاریخ موسیقی پاپ می‌دانند.

۷. پرل جم؛ سیاه

ترانه غمگین - پرل جم
Pearl Jam – ‘Black

این آهنگ، ترکی از آلبوم افسانه‌ای گروه با نام ده (Ten) بود که در سال ۱۹۹۱ منتشر شد؛ از نظر بسیاری از منتقدان و مجله های موسیقی از بهترین آهنگ ها با موضوع عشق است. داستان این ترانه غمگین درباره عشق از دست رفته است که با موفقیت زیادی روبرو شد؛ اما به دلیل این‌که متن ترانه بسیار خصوصی بود، گروه حاضر نشدند آن را به صورت سینگل منتشر کنند یا ویدیویی برای آن ضبط کنند.

۶. جرج جونز؛ او امروز به عشقش پایان داد

ترانه غمگین -  جورج جونز
George Jones – ‘He Stopped Loving Her Today’

این ترانه که در سال ۱۹۸۰ منتشر شد در بسیاری از فهرست‌ها، آن را بهترین آهنگ کانتری تمام دوران‌ها می‌دانند. آهنگ درباره دوستی‌ است که هیچوقت از از عشقش دست نمی‌کشیده و تمام عکس‌ها و نامه‌های عشقش را به امید این‌که روزی بازگردد نگه می‌داشته است و در آخر عشقش برای مراسم ترحیمش می‌آید.

۵. نیروانا؛ مانعی بین راه

ترانه غمگین - نیروانا
Nirvana – ‘Something in the Way’

کرت کوبین (خواننده گروه) این آهنگ را که در سال ۱۹۹۱ در آلبوم «بی‌خیال» منتشر شد، با الهام از دوران بی‌خانمانی‌ خودش، زمانی که برای مدت کوتاهی زیر پلی در واشنگتن زندگی می‌کرده نوشته است. این آهنگ نخستین بار به صورت سولو و آکوستیک توسط کرت کوبین اجرا شد و بعدا توسط گروه مجددا اجرا شد.

۴. هری چاپین؛ گربه در گهواره

ترانه غمگین - هری چاپین
Harry Chapin – ‘Cat’s in the Cradle’

این ترانه غمگین که در سال ۱۹۷۴ منتشر شد درباره پدری است که به علت مشغله زیاد وقتی برای پسر خود ندارد و در آخر، هنگامی که پسر بزرگ می‌شود وقتی برای پدر پیر خود ندارد. چاپین در یک سانحه رانندگی در سال ۱۹۸۱ درگذشت و بزرگ شدن فرزندان خود را ندیدکه شاید این موضوع آهنگ را غمگین‌تر هم می‌کند.

۳. آر.ای.ام؛ همه رنج می‌کشند

ترانه غمگین - آر ای ام
R.E.M. – ‘Everybody Hurts’

خواننده و رهبر گروه «مایکل استایپ» گفته است که آهنگ «همه رنج می کشند» پیامی مستقیم به طرفداران گروه، به خصوص نوجوانان دارد که گمان می‌کنند در رنجی که می‌برند، تنها هستند. آهنگ در نظرسنجی موسسه PRS For Music در صدر فهرست «آهنگ‌هایی که می‌توانند مردان بالغ را به گریه بیاندازند» قرار گرفت.

۲. ناین اینچ نیلز؛ آزار

ترانه غمگین - ناین اینچ نیلز
Nine Inch Nails – ‘Hurt’

«آزار» ترانه‌ای است که ترنت رزنُر آن را سروده‌است و اولین بار در آلبوم ۱۹۹۴ ناین اینچ نیلز با نام «مارپیچ رو به پائین» منتشر شد و در آمریکا تا رتبه هشتم جدول ترانه‌های راک مدرن صعود کرد. «جانی کش» نیز نسخه‌ای از «آزار» را در سال ۲۰۰۲ بازخوانی کرد که تحسین منتقدان را در پی داشت و طرفداران بسیار بیشتری نسبت به نسخه اصلی «آزار» دارد. «آزار» آخرین اثر پرفروش جانی کش بود که پیش از مرگش منتشر شد.

۱. اریک کلپتون؛ اشک در بهشت

ترانه غمگین - اریک کلپتون
Eric Clapton – ‘Tears in Heaven’

اریک کلپتون این اثر را از یک اتفاق به شدت غم‌انگیز و شخصی، که فوت پسر چهار ساله‌اش بود، الهام گرفته است. این تک‌آهنگ در چارت‌های نیوزلند در رتبه اول و در چارت‌های بریتانیا جزو ده ترانه اول قرار گرفت. همچنین این تک‌آهنگ موفق به دریافت ۳ جایزه گرمی شد.

نظر شما درباره این ۱۰ ترانه غمگین چیست؟ غمگین ترین ترانه ای که شنیده‌اید از کدام خواننده بوده است؟ اگر به موسیقی علاقه دارید دیگر مطالب بخش موسیقی مجله ویتال را از دست ندهید.

۲ نظر

نظر شما چیست؟

Pin It