شاید سفر برای بسیاری از ما لذتبخش‌ترین تفریح باشد اما شاید بدترین اتفاق برای طبیعت باشد. رها کردن زباله در طبیعت، مصرف بی‌رویه بطری‌های آب‌معدنی، روشن کردن آتش، ترافیک و آلودگی‌های این چنینی در طول سفرها و طبیعت‌گردی مخصوصا در زمان تعطیلات نوروز به اوج خود می‌رسد. در این مطلب از سفر و گردشگری ، چند راه حل ساده برای کاهش این آلودگی‌ها و داشتن سفر سبز و بدون آسیب به طبیعت را به شما پیشنهاد می‌کنیم تا شیرینی سفر باعث تلخی کام طبیعت نگردد.

سفر سبز چیست؟

سفر سبز که با نام‌هایی همچون سفر پایدار و اکوتوریسم هم شناخته می‌شود، به نوعی از سفر گفته می‌شود که کمترین آسیبی به محیط زیست وارد نکند. سالانه میلیون‌ها گردشگر در سراسر دنیا درحال سفر هستند و تاثیرات منفی زیادی بر طبیعت و زمین گذاشته‌اند. از هتل های ساحلی که باعث فرسایش ساحل ها شده‌اند تا دی اکسید کربن حاصل از هواپیماها که بر گرمایش زمین اثرات بالقوه‌ای دارند و رها کردن پلاستیک در طبیعت همگی خساراتی خواسته و ناخواسته بر طبیعت می‌گذارند.

سفر سبز به تعریف انجمن جهانی اکوتوریسم، یک سفر و بازدید زیست محیطی مسئولانه از مناطق طبیعی بکر است که به منظور لذت بردن از طبیعت و درک مواهب آن و ویژگی‌های فرهنگی مرتبط با آن انجام می‌شود، به طوری که باعث ترویج حفاظت شده و اثرات منفی بسیار کمی از جانب بازدیدکنندگان بر محیط به جا بگذارد و شرایطی را برای اشتغال و بهره‌مندی اقتصادی و اجتماعی مردم محلی (بومی) فراهم کند.

راهکارهایی برای سفر سبز

سفر سبز طیف گسترده‌ای از استانداردها و شرایط را در بر می‌گیرد اما با رعایت چند راهکار ساده می‌توانیم تاثیر زیادی در حفظ محیط زیست و طبیعت اطراف خود داشته باشیم.

۱. چرا آب معدنی؟

راهکارهایی برای سفر سبز

میزان بطری‌های پلاستیکی آب معدنی رها شده در طبیعت به مرحله هشدار رسیده است. برای داشتن سفری همگام با احترام به محیط زیست، یک قمقمه یا بطری آب شخصی خودتان را به همراه ببرید. این کار سالم‌تر، به صرفه‌تر و مهربان‌تر با محیط زیست است.

۲. نی پلاستیکی ممنوع!

راهکارهایی برای سفر سبز

استفاده از نی پلاستیکی در سفرها به اوج خودش می‌رسد اما آیا واقعا استفاده از آن ضروری است؟ اگر مجبور به استفاده از نی هستید، از نی‌های شیشه‌ای یا فلزی موجود در بازار استفاده کنید.

۳. کیسه های پارچه‌ای

راهکارهایی برای سفر سبز

به جای استفاده از کیسه‌های پلاستیکی برای وسایل کوچک در سفر از کیسه‌های پارچه‌ای استفاده کنید. از این کیسه‌ها برای خرید در سفر نیز می‌توان استفاده کرد.

۴. کیسه زباله قابل جذب

راهکارهایی برای سفر سبز

برای داشتن سفر سبز باید میزان تولید زباله را به حداقل برسانیم. برای جمع کردن زباله هم از کیسه زباله قابل جذب استفاده کنیم؛ گفته می‌شود هر شهروند ایرانی روزانه به طور متوسط سه کیسه پلاستیکی مصرف می‌کند اما استفاده از کیسه زباله قابل جذب بهترین راهکار برای حفظ محیط زیست از پلاستیک است. این کیسه‌ها قابلیت بازیافت سریع دارند و می توانید آن‌ها را در فروشگاه های بزرگ خریداری کنید.

۵. در سفرهای آفرودی تجدید نظر کنید!

راهکارهایی برای سفر سبز

اگر برنامه‌های طبیعت گردی با ماشین های آفرودی را به عنوان طبیعت‌گردی انتخاب می‌کنید، بهتر است راجع به آن بیشتر فکر کنید! در اکثر مواقع پوشش گیاهی و جانوری منطقه بر اثر اتوموبیل‌های آفرودی آسیب می‌بینند. زمانی که یک مسیر به دفعات زیاد محل عبور خودرو می‌شود، خاک آن منطقه فشرده شده و منفذهایی که در زیر آن به عنوان لانه حیوانات قرار دارد تخریب می‌شود و حیوانات داخل یا فرار می‌کنند یا می‌میرند. این موضوع برای کویر و بیابان‌ها نیز صدق می‌کند. حیواناتی همانند مارمولک‌ها، لاک پشت‌ها، گربه‌های شنی و…   برای دور بودن از آفتاب در زیر خاک لانه می‌سازند و  آفرود لانه‌ آنها را خراب می‌کند. مطابق تحقیقات هشت هزار جانور به یک بوته بزرگ گون وابسته هستند و از سایه و میوه‌اش استفاده می‌کنند یا در آن برای شکار کمین می‌کنند؛ وقتی اتومبیل‌های آفرود از روی این بوته رد می‌شوند مشخص است که این نوع تفریح می‌تواند به محیط زیست آسیب بزند.

۶. قاشق و چنگال چوبی

راهکارهایی برای سفر سبز

در هر کشور سالانه حدود ۴۰ میلیون کارد و چنگال پلاستیکی استفاده قرار می‌شود که در فرآیند بازیافت هم قرار نمی گیرند. برای این‌که زباله کمتری تولید کنید و سفر سبز و دوستدار محیط زیست داشته باشید، به جای استفاده از قاشق و چنگال یک بار مصرف، قاشق و چنگال چوبی یا فلزی با خود در سفر به همراه داشته باشید.

۷. سفر با وسایل نقلیه عمومی

راهکارهایی برای سفر سبز

اگر مقصدتان شهرهای بزرگی است که رفت و آمد درون شهری در آن آسان است، بهتر است به جای خودروی شخصی با وسایل حمل و نقل عمومی سفر کنید. استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی یا پیاده‌روی، می‌تواند آثار مخرب شما بر محیط زیست را به حداقل رسانده و تولید کربن را کمتر کند.

۸. آتش روشن نکنیم!

راهکارهایی برای سفر سبز

یکی از اقدامات آسیب زننده به طبیعت، تخریب درختان و شاخ و برگ آن‌ها برای برپا کردن آتش یا برای درست کردن کباب یا چای است که گاها خاموش نکردن آتش در طبیعت آسیب‌های جبران ناپذیری را در کشور به همراه داشته است. همچنین محل روشن کردن آتش ۱۰ تا ۱۵ سال قابل رویش نیست.

۹. خرید ارزان به چه قیمت؟

راهکارهایی برای سفر سبز

خرید کردن یکی از تفریحات محبوب در سفر محسوب می‌شود؛ علی‌الخصوص در بندرهای جنوب و شمال ایران که قیمت اجناس مناسب‌تر هستند. اما آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید چرا برخی اجناس ارزان‌تر هستند؟ جنس نامرغوب و استفاده از کارگران ارزان و کودکان زیر سن قانونی در شرایط ناعادلانه و غیرانسانی دو دلیل عمده این موضوع هستند. اجناس نامرغوبی که تنها به زباله بیشتر در طبیعت می‌انجامد، مصرف‌گرایی را افزایش می‌دهد و کارگرانی که در شرایط ناعادلانه کار می کنند. پس سعی کنیم کمتر اما بهتر خرید کنیم تا در این روند ناعادلانه شریک نباشیم.

شما چه راهکاری برای سفر سفر سفبز پیشنهاد می‌کنید؟ اگر به سفر علاقمند هستید، بخش سفر مجله ویتال را دنبال کنید.

نظر شما چیست؟

Pin It