کتاب خرمگس نوشته اتل لیلیان وینیچ رمانی سیاسی ، عاشقانه و ضدمذهب است که یکی از مشهورترین رمان های سیاسی در دنیا به شمار می‌رود. در این مطلب از معرفی کتاب مجله، کتاب خرمگس (The Gadfly) را به شما معرفی می‌کنیم.

معرفی کتاب خرمگس

نویسنده: اتل لیلیان وینیچ
سال انتشار: ۱۸۹۷
تعداد صفحات: ۴۲۳

معرفی کتاب خرمگس

کتاب خرمگس (The Gadfly) نوشته اتل لیلیان وینیچ (Ethel Lilian Voynich)، نویسنده و موسیقیدان ایرلندی است که در ژوئن سال ۱۸۹۷ میلادی در آمریکا منتشر شد. عنوان کتاب، خرمگس اشاره به کسی است که نظریات و باورهای عموم جامعه و همچنین نحوه اداره امور را به چالش می‌کشد. اولین بار افلاطون کلمه خرمگس را در رساله‌ای به نام آپولوژی سقراط را به خرمگسی تشبیه کرد که اسب بی‌حس سیاست آت را آزار می‌داد و سعی در بیداری آن داشت. به باور افلاطون خرمگس کسی است که شاید کشتن آن آسان باشد اما نتیجه‌ای که برای همه افراد به خواب رفته در اجتماع دارد گران خواهد بود. وینیچ نیز شخصیت اصلی کتابش را خرمگس می‌داند.

رمان خرمگس سیمای انسان‌هایی را ترسیم می‌کند که برای به دست آوردن آزادی، استقلال و حقوق اجتماعی خود دست به مبارزه می‌زنند و در این راه از مرگ نیز هراسی ندارند. رمانی در ستایش آزادی و همچنین تحلیل پیچیدگی‌های مبارزه در این راه. اتل لیلیان وینیچ فعالیت‌های سیاسی سازمان ایتالیای جوان را در قالب داستان و با زبانی شیوا و گاهی اوقات در قالب طنز بیان کرده است.

نقد کتاب خرمگس

پیش از خواندن کتاب خرمگس لازم است بدانید که ایتالیای ابتدای قرن ۱۹ تحت سلطه امپراطوری اتریش به ۸ ایالت پاپ‌نشین تقسیم شده بود که حاکمیتی دوگانه شامل فرمانداری منصوب امپراطور و کاردینالی منصوب پاپ داشت و لذا واتیکان نیز از اشغالگران اتریشی حمایت می‌کرد. در کتاب فعالیت سازمان «ایتالیای جوان» طی سال‌های ۳۰ تا ۴۰ قرن نوزدهم ترسیم شده است.

این سازمان که توسط ژوزف مازینی انقلابی مشهور ایتالیا که از میهن خود رانده شده بود پا به عرصه گذاشته بود نقش مهمی را در مبارزه ملت ایتالیا داشت. اعضای گروه ایتالیای جوان به رهبری ژوزف مازینی در تلاش برای به دست آوردن اتحاد کشور در مقابله با متجاوزین بودند. مبارزینی که برای استقلال و اتحاد ایتالیا فعالیت می‌کردند از هر دو سو مورد سرکوب قرار می‌گرفتند. آغاز وقایع رمان خرمگس مربوط به سال ۱۸۳۳ است.سالی که در نواحی مختلف ایتالیا مردم دست به قیام‌های مسلحانه می‌زدند و اتریشی‌ها با دستیاری حکومت‌های محلی، قیام‌های مردم را با قساوتی بی‌سابقه درهم می‌شکستند. توجه رمان گرچه معطوف به این شورش ها نیست اما درباره فردی انقلابی در این دوران به نام آرتور است.

داستان رمان خرمگس

داستان رمان خرمگس

آرتور بورتون، شخصیت اصلی کتاب خرمگس ، مسیحی متعصبی است که با کشیشی به نام پدر مونتالی روابط بسیار صمیمانه و عمیق دارد. پس از مدتی پدر مونتالی به دلیل ترفیع از کلیسا می‌‌رود و کشیش جدیدی جایگزین او ‌می‌شود. کشیش جدید که جاسوس است اعترافات آرتور را لو می‌دهد و باعث دستگیری جمعی از اعضای سازمان ایتالیای جوان و همچنین خود آرتور می‌شود. آرتور پس از آزادی از زندان متوجه می‌شود که اعضای سازمان و معشوقه‌اش جما او را مقصر می‌دانند. برخورد اعضای سازمان با او و همچنین ریاکاری و فریب کلیسا باعث سرخوردگی آرتور می‌شود و اتفاقات رمان را رقم می‌زند.

اگر کتاب خرمگس نوشته اتل لیلیان وینیچ را خوانده‌اید، نظر خود را با دیگر مخاطبان مجله ویتال در میان بگذارید.

نظر شما چیست؟

Pin It