سینما را به عنوان جدیدترین شاخه هنر و با نام هنر هفتم می‌شناسند. اگرچه سینما جدیدترین شاخه هنر است اما در عین حال محبوب‌ترین و در عین حال عمومی‌ترین شاخه هم شناخته شده است. اما به راستی سینما چیست ؟

سینما چیست ؟

سینما هنر خلق تصاویر متحرک برای بیان و انتقال یک داستان یا پیام به مخاطب است. در این راه از ابزارهای مختلفی استفاده می‌کنند.  سینما از ۲ کلمه یونانی kìnema به معنای حرکت و gràphein به معنای ثبت گرفته شده است. اینگمار برگمان ، کارگردان مشهور، سینما را این گونه تعریف می‌کند:

فیلم همچون رؤیا، همچون موسیقی است. هیچ هنری به اندازه سینما از آگاهی ما در نمی‌گذرد و  مستقیم به سراغ احساسات ما در ژرفای اتاق‌های تاریک روحمان نفوذ نمی‌کند.

تاریخ سینما

هنر هفتم ۱۲۴ سال قدمت دارد. گرچه ظهور آن یک شبه نبود و نیازمند اختراع دوربین‌هایی برای ثبت تصاویر متحرک بود. اولین تلاش‌ها برای ثبت تصاویر متحرک با استفاده از عکس های ثابت ایجاد شد. پیش از اختراع سینماتوگراف که دوربین ثبت تصاویر متحرک است، دستگاه‌های دیگری همچون کینتوسکوپ (که توسط ادیسون و دستیارش در سال ۱۸۹۰ اختراع شد که بسیار سنگین و بزرگ بود و زیاد کاربردی نبود)، ویتاسکوپ و بایوسکوپ اختراع شدند که همگی به اختراع سینماتوگراف کمک کردند.

سینماتوگراف توسط برادران لومیر در سال ۱۸۹۵ توسعه داده شد (گفته می‌شود مخترع اصلی آن لئون بولی بوده که به دلیل نداشتن منابع مالی آن را به برادران لومیر می‌فروشد). این دوربین، پروژکتور هم بود، به همین دلیل از برادران ٖلومیر با نام «پدران سینما» یاد می‌شود. فیلم‌های مستند کوتاهی همچون ورود قطار به ایستگاه، خروج قایق از لنگرگاه، هجوم امواج به ساحل یا غذا خوردن کودک از ساخته‌های برادران لومیر است.

اما کسی که باعث پیشرفت و به نوعی تکمیل فن سینما شد، شخصی به نام ژرژ ملی‌یس (Georges Méliès) بود. از او به عنوان اولین کارگردان تاریخ سینما و همچنین جادوگر سینما یاد می‌شود؛ چرا عناصر سینمای مدرن در فیلم‌هایش همچون جلوه های ویژه به کار می‌برد. تکنیک‌هایی همچون نوردهی چندگانه، تصویربرداری زمان‌گریز، دیزالو و فیلم رنگی سبب شد او را جادوگر سینما بنامند. از فیلم‌های مهمش می توان به سفری به ماه و سفر غیرممکن اشاره کرد.

تاریخ سینما در ایران

اولین سینماتوگراف در ایران در سال ۱۲۷۹ توسط مظفرالدین شاه به کشور وارد شد. «آبی و رابی» نام اولین فیلم بلند سینمایی ایران است که در سال ۱۳۰۸ توسط آوانس اوگانیانس و با فیلمبرداری خان بابا معتضدی ساخته شد. اولین فیلم ناطق ایران «دختر لر» توسط اردسیر ایرانی در سال ۱۳۱۲ در بمبئی ساخته شد که مقدمه‌ای برای صنعت سینما در ایران محسوب می‌شود. امروزه سینمای ایران علی‌رغم مشکلات زیادی که طی صد سال تاریخ خود توانسته فیلم‌های موفقی در عرصه بین‌المللی عرضه کند.

به نظر شما تعریف امروزی سینما چیست ؟ اگر به مباحث مربوط به سینما ، اخبار سینما و تلویزیون و معرفی فیلم و سریال یا کارگردانان مطرح علاقمند هستید، بخش سینمای مجله ویتال را دنبال کنید.

نظر شما چیست؟

Pin It