قوانین پوشش یا Dress Code در دنیای فشن واقع به قوانین نوشته و نانوشته برای لباس پوشیدن گفته می‌شود که هر فرهنگی از آن پیروی می‌کند. در این مطلب با دستورالعمل پوشش یا قوانین پوشش و پرکاربردترین Dress Code ها آشنا می‌شویم.

قوانین پوشش یا Dress Code

قوانین پوشش یا Dress Code قوانین مشخص کننده: ١. نوع لباس پوشیدن گروه خاصی از افراد (پوشش های قومیتی، دینى، جنسیتى، شغلى …) ٢. نوع پوشیدن لباس تحت شرایط مشخص (عروسی، مهمانی، قرارهاى کارى و …) است. این موارد گرچه در کشور ما به اندازه کشورهای اروپایى و آمریکایى گستردگى ندارد اما با این حال ما نیز به نحوى با آن برخورد کرده‌ایم؛ مانند استایل داشجویى، استایل ادارى و … .

در این مطلب برخی از درس کدهاى پرکاربرد و مشترک مابین اکثر جوامع را معرفى می‌کنیم.

۱. استایل کژوال

این کد پوششی در همه جوامع به عنوان پوششی کاملا غیر رسمی و راحت تعریف شده است. این Dress Code برای مثال در تابستان برای آقایان شامل مواردى همچون شلوارک یا شلوار غیر رسمى و تیشرت و برای خانم‌ها نیز شلوارک و تاپ و صندل یا پیراهن می‌شود.

استایل کژوال

این کد در ایران به دلایل قانونی و گاها سنتی کاملا متفاوت بوده و براى خانم‌ها شامل مواردى همچون مانتو ساده، شلوار جین و کتانى مى‌شود؛ براى آقایان نیز معمولا ترکیب تیشرت و شلوار جین و کتانى است. این کد پوشش متاسفانه اغلب در موارد نیمه رسمی هم استفاده می‌شود. نکته دیگر این است که گاها استایل کژوال مترادف استایل خیابانى انگاشته مى‌شود در حالى که استایل خیابانى هم می‌تواند کژوال باشد و هم نیمه رسمى.

۲. بیزنس کژوال و اسمارت کژوال

این کدها رسمی‌تر از کژوال هستند و برای سر کار رفتن، جلسات کاری کمتر رسمی و قرارهای دوستانه، رستوران و… استفاده می‌شوند. این کد برای آقایان شامل پیراهن و شلوار یا کت تک بدون کراوات و برای خانم‌ها شامل دامن یا پیراهن یا شلوار پارچه‌ای با کفش پاشنه‌دار کوتاه می‌شود.

بیزنس کژوال و اسمارت کژوال

خانم ها در ایران بهتر است از از مانتوهایى با ترکیب پارچه‌هاى مجلسى‌تر همراه با شلوار پارچه‌اى یا دامن و کفش پاشنه دار کوتاه استفاده کنند.

۳. لباس رسمی

این Dress Code بسته به نوع مکان رسمی ، از مجالس عروسی گرفته تا جلسات مهم کاری متفاوت است. این کد پوشش برای آقایان کت و شلوار رسمی همراه با کراوات (در مجالس عروسی و … پاپیون نیز استفاده می‌شود) و برای خانم‌ها طیف گسترده‌ای از پوشش را بسته به مکان در بر می‌گیرد.

لباس رسمی

۴. قوانین پوشش خاص

برخی درس کدها مخصوص برخی میهمانی‌ها است که تم پوشش آن توسط میزبان از قبل مشخص می‌شود؛ مانند وایت تای یا بلک تای (پاپیون سفید و پاپیون سیاه) که برای خانم‌ها به معنای لباس رسمی بلند و برای آقایان کت و شلوا رسمی به همراه پاپیون سفید یا سیاه است.

قوانین پوشش Dress Code

۵. کاکتیل

این Dress Code یا کد پوشش یک کد نسبتا رسمی است که معمولا در مهمانی‌های بعد از ظهر، که گاها به آن کاکتیل پارتی نیز می‌گویند، پوشیده می‌شود. این کد برای خانم‌ها شامل پیراهن تا روی زانو و کفش پاشنه دار و جواهرات با موی باز و برای آقایان کت و شلوار با پاپیون یا کراوات است.

استایل کاکتیل

اگر به فشن علاقمند هستید، بخش مد و فشن مجله ویتال را دنبال کنید.

۲ نظر

نظر شما چیست؟

Pin It