هیپستر در دنیای مد و فشن طرفداران زیادی دارد اما باید گفت که خرده فرهنگ هیپستری فقط مربوط به استایل نمی‌شود و حتی شیوه و سبک زندگی این افراد را نیز تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.  در ادامه معرفی انواع استایل و خرده فرهنگ‌ها ، در این مطلب با تاریخچه هیپستر (Hipster)، تعریف هیپستر و استایل هیپستری آشنا می‌شویم.

تاریخچه هیپستر

واژه هیپستر (Hipster) درواقع به طرفداران موسیقی جاز و مخصوصا سبک بیپاپ در دهه ۱۹۴۰ میلادی اطلاق می‌شد اما استفاده به شکل کنونی آن ابتدا در دهه ۹۰ و به صورت گسترده در دهه ۲۰۰۰ میلادی و اوایل ۲۰۱۰ فراگیر شد که از همان Hipster دهه ۴۰ تاثیر گرفته بود.

در سال ۲۰۰۳ رابرت لنهام کتابی به نام «راهنمای هیپستر» منتشر کرد و در آن سبک زندگی و استایل هیپسترها را توصیف کرده بود. از آن زمان تا کنون مجله‌ها و نویسنده های مختلف هر یک توصیفی از هیپستِر ارائه داده‌اند.

هیپستر

هیپستر چیست ؟

هیپسـتر قرن ۲۱ خرده‌فرهنگی است که در آن بر استایل، اعتبار و منحصر به فرد بودن تاکید زیادی دارد؛ گرچه هیپسترها در واقع خود را هیپستر نمی‌دانند و آن را تحقیرآمیز می‌دانند.

هیپسترها از نظر سیاسی پیشرو هستند و فکر کردن مستقل برایشان ارزش است. خلاقیت در حوزه‌های هنری، سبک موسیقی ایندی و آلترناتیو، فکر باز و آگاهی را ارج می‌نهند. نوع لباس پوشیدن، غذا خوردن، موزیک گوش دادن و فعالیت‌های روزمره هیپسترها با اکثریت جامعه متفاوت است. در واقع هر فکر، عمل و هر آیتمی که در سبک Hipster استفاده می‌شود، تأکیدی بر همین آزادی و تمایل فرد هیپستر به جدایی سلیقه او از جامعه و عامه مردم است.

استایل هیپستری

گرچه Hipster در واقع نوعی سبک زندگی خاص است و استایل آن مطابق سلیقه جامعه نیست و اصول مشخصی ندارد اما امروزه استایل و تیپ هیپسترها از اصولی کلی پیروی می‌کند با این حال برای انتخاب آیتم ها و ترکیب آن ها از آزادی عمل برخوردار هستند:

جین‌های اسکینی با رنگ روشن

استایل هیپستر

لباس وینتیج

استایل هیپستر

ریش بلند یا سبیل متفاوت

استایل هیپستر

کفش های هیپستر

کفش هیپستر

کفش های هیپستری در واقع پوتین‌های سربازی، چکمه‌های کابوی و به طور کلی هر کفش غیرمعمول بخشی از استایل هیپستر به شمار می‌رود.

اکسسوری ها

عینک‌های بزرگ یا متفاوت، دستبندهای مهره‌ای و گردنبندهای سنگی لایه لایه، ساق‌های طرح دار و رنگارنگ، هدبندهای بزرگ، کلاه لبه‌دار یا بافتنی، کیف مدل پستتچی بزرگ، پیرسینگ و تتو همگی از المان‌های استایل هیپستری هستند.

لباس های ناهماهنگ و لایه‌لایه

تیشرت های گشاد با طرح گروه های موسیقی مطرح راک اند رول یا لباس‌های مشکی اورسایز به همراه پیراهن‌های اورسایز چهارخانه و ژاکت‌های جین یا کت چرم انتخاب مناسبی برای استایل هیپستر است.

استایل هیپستر

به نظر شما استایل هیپستر چقدر در ایران طرفدار دارد؟ برای آشنایی بیشتر با دیگر استایل‌ها و خرده فرهنگ ها بخش مد و فشن مجله ویتال را دنبال کنید.

۱ نظر

نظر شما چیست؟

Pin It