تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که موسیقی چیست ؟ موسیقی بخش جدایی ناپذیر از زندگی ما است. برای خیلی از ما نقش همدم تمام لحظه ها را دارد: چه شاد باشیم چه غمگین، چه نگران و چه آرام، موسیقی احساسات را در ما بر می‌انگیزاند. اما به راستی موسیقی چیست ؟ اثر موسیقی بر مغز و زندگی انسان چیست؟

موسیقی چیست ؟

ما با صداهای اطرافمان احاطه شده‌ایم؛ از صدای پرنده‌ها گرفته تا بوق ماشین ها در ترافیک. اما گاهی این صداها به گونه ای هدفمند کنار هم قرار می گیرند تا فضایی خاص یا احساسی را بیان کنند. این کنار هم قرار گرفتن صداها و سکوت‌ها بدین منظور را موسیقی می نامند. به عبارت تخصصی تر، موسیقی از جریان ترکیب ملودی، هارمونی و ریتم ساخته می‌شود.

موسیقی چیست

ریشه کلمه موسیقی چیست ؟

کلمه موسیقی برگرفته از کلمه یونانی Mousike به معنی هنر میوزها یا مُوْساها (Art of the Muses) است. در اساطیر یونانی میوزها، الهه‌های هنر و شاعرانگی بودند. در فارسی به موسیقی خُنیا هم گفته می‌شد که ریشه آن نیز از کلمه «هو نواک» اوستایی به معنای «نوای خوش» است.

تاثیر موسیقی بر انسان

پس از اینکه دانستیم موسیقی چیست باید ازاثر موسیقی بر مغز ، ذهن و بدنمان هم بدانیم. تحقیقات و پژوهش‌ها نشان می‌دهد که موسیقی موجب کاهش استرس، کاهش فشار خون، بهبود کیفیت خواب و حتی سلامت روان و حافظه می‌شود. همچنین گفته می‌ود که مغز هنگام شنیدن موسیقی دوپامین تولید می کند. دوپامین هورمونی است که در صورت احساس سرخوشی و لذت در بدن تولید می‌شود.

یکی دیگر از اثرات موسیقی بر انسان ، افزایش عملکرد ورزشی است. گوش دادن به موسیقی هنگام تمرین و در کل فعالیت، درک انسان از خستگی را کم می‌کند، در نتیجه فرد سخت‌تر تمرین و فعالیت انجام می‌دهد. موسیقی حتی به درمان افسردگی نیز کمک می کند؛ پژوهشگران دریافته‌اند که موسیقی آرام و کلاسیک روش بسیار موثری برای بهبود خلق و خو است.

تمامی این اثرات بخشی از تاثیرات موسیقی بر بدن و روان انسان است. جایگاه موسیقی در زندگی شما چیست؟ چقدر در روز به موسیقی گوش می دهید؟ چقدر متوجه اثر موسیقی بر مغز و بدن خود شده‌اید؟ ما در مجله ویتال هر هفته گروه‌ها و خوانندگان و موزیسین‌های مختلفی را به شما معرفی می‌کنیم؛ بخش موسیقی مجله ویتال را دنبال کنید.

نظر شما چیست؟

Pin It