دنیای مد و فشن پر از اصطلاحاتی است که ممکن است برای بسیاری گیج‌کننده باشد. احتمالا شما نیز در کالکشن‌های برند‌های مختلف اصطلاحاتی مانند اوت کوتور (Haute Couture)، بی اسپوک (Bespoke) یا پوشاک آماده (Ready To Wear) را شنیده‌اید. این اصطلاحات از رایج‌ترین اصطلاحات دنیای مد هستند که در مطالب گذشته مد و فشن مجله ویتال، با اصطلاح اوت کوتور آشنا شده‌ایم. در این مطلب با فشن آماده یا Ready To Wear و زیرمجموعه‌های آن آشنا می‌شویم.

فشن آماده یا Ready to Wear چیست ؟

اصطلاح Ready To Wear یا پوشاک آماده که به اختصار به آن RTW می‌گویند، به معنای لباس‌های آماده کارخانه‌ای و شرکتی است که در سایزهای استاندارد به شکل کاملا دوخته شده به فروش می‌رسد. به این لباس‌های آماده Off The Rack یا به صورت مختصر OTR نیز گفته می‌شود.

فشن آماده یا Ready To Wear

این نوع لباس‌ها گرچه مزایایی همچون خرید آسان و سریع را دارا هستند اما معایبی نیز دارند. در واقع به دلیل سایزبندی بر طبق استاندارد، این لباس‌ها بیشتر مناسب اشخاصی هستند که اندام کاملا متناسب و متقارنی دارند که در واقعیت، اکثریت را تشکیل نمی‌دهند.

همچنین در این طیف لباس‌ها به ندرت از پارچه‌های خیلی مرغوب استفاده می‌شود. در کل لباس‌های با پارچه‌های ضخیم‌تر برای لباس‌های آماده بهتر است؛ زیرا عیب و ایرادات اندازه‌های آن کمتر به چشم می‌آید. لباس‌هایی همچون کت‌ها و بلیزرهای فاستونی و کتانی.

آماده برای سفارش (Made to order) چیست ؟

لباس و کفش آماده برای سفارش یا Made to Order که به اختصار به آن MTO گفته می‌شود، در واقع همان کفش و لباس و فشن آماده هستند با گزینه‌های انتخابی برای مشتری. به این صورت که برخی از کمپانی‌ها بخشی از لباس‌های آماده خود را با این شرایط به فروش می‌رسانند که مشتری می‌تواند از میان لباس‌ها یا کفش‌های آماده نمونه‌ای را انتخاب کند اما جنس و رنگ پارچه (و در موارد معدودی سایز لباس) را به سلیقه خود تغییر و سفارش دهد. این مورد بیشتر در مورد کفش دیده می‌شود.

آماده برای سفارش

مزیت پوشاک آماده برای سفارش نسبت به پوشاک و فشن آماده کاملا روشن است اما در قبال این مزایا، مشتری هم باید قیمت بیشتری پرداخت کند و هم مدت زمان بیشتری را صرف کند.

آماده برای اندازه گیری (Made To Measure) چیست؟

اصطلاح آماده برای اندازه گیری یا Made To Measure که به اختصار به آن MTM هم گفته می‌شود نیز زیر مجموعه‌ای از پوشاک آماده است. به این معنا که جنس، طراحی و رنگ لباس مشخص است و مشتری تنها می‌تواند آن را در سایز مورد نظر خود سفارش دهد. این نوع فشن بیشتر در مورد لباس استفاده شده و به ندرت در مورد کفش دیده می‌شود.

آماده برای اندازه گیری

اگر به مد و فشن علاقمند هستید، ما در بخش مد و فشن مجله ویتال انواع استایل و خرده‌فرهنگ‌های مد، طراحان لباس و برندهای مختلف را به شما معرفی می‌کنیم.

۱ نظر

  1. یک نارسیستیک پرسنالیتی دیس‌اوردر پاسخ دهید

    خوش به حالم که اندامی متقارن دارم. همه چی بهم میاد

نظر شما چیست؟

Pin It