در سراسر دنیا موسیقی یکی از راه‌های بیان احساسات است؛ به گونه‌ای که حتی اگر زبان خواننده را هم ندانیم، با آن رابطه احساسی برقرار می‌کنیم. موسیقی ایرانی ، عربی و حتی ترکیه‌ای در حقیقت از ریشه‌های فرهنگی و قومیتی یکسانی متولد شده‌اند و تفاوت‌هایی با گذر قرن‌ها در این نوع موسیقی‌ها پدید آمده، نتوانسته حالات و احساسات نهفته در آن‌ها را از یکدیگر کاملا جدا کند. به همین دلیل در ادامه معرفی‌ گروه‌ها و خواننده های موسیقی خارجی ، به سراغ یاسمین حمدان رفته‌ایم که او را نماد موسیقی خاورمیانه می‌دانند.

بیوگرافی یاسمین حمدان

یاسمین حمدان (Yamine Hamdan) ترانه‌سرا، بازیگر و خواننده لبنانی متولد سال ۱۹۷۶ است که اکنون در پاریس زندگی می‌کند. از او به عنوان بت موسیقی مستقل و زیرزمینی عرب یاد می‌شود. زمانی که در بیروت بود، گروه دونفره‌ای به نام Soapkills به معنی «صابون می‌کشد» را با زید حمدان در سال ۱۹۹۷ راه‌اندازی کرد.

بیوگرافی یاسمین حمدان

سبک گروه Soapkills تلفیقی از آهنگ‌های کلاسیک عربی با موسیقی الکترونیک است. رسانه‌های فرانسوی سوپکیلز را تریپ هاپ خوانده‌اند که یک سبک تلفیقی از الکترونیک و داون‌تمپو است. این گروه اولین گروه مستقل الکترونیک در خاورمیانه است. نام گروه برگرفته از ترانه‌ای که توسط زید حمدان نوشته شده است که به گفته زید، اشاره به بازسازی لبنان پس از جنگ داخلی دارد.

این گروه سه آلبوم منتشر کرده اند که آخرین آلبوم آن‌ها در سال ۲۰۰۵ منتشر شد و بعد از مدتی یاسمین و زید هر کدام دنبال پروژه‌های شخصی خود رفتند. زید در لبنان ماند و گروهی تحت نام The New Government را تاسیس کرد و در سال ۲۰۱۱ نیز به دلیل انتشار آهنگی که حکومت لبنان آن را توهین به میشل سلیمان دانست، دستگیر شد. یاسمین اما رویاهایش را در پاریس دنبال کرد.

بیوگرافی یاسمین حمدان

پس از رفتن به پاریس، یاسمین با گروه کوکورزی (CocoRosie) که یک گروه تریپ هاپ فرانسوی است همکاری داشت. او همچنین با میرویس احمدزی،گیتاریست، کیبوردیست و تهیه کننده بسیاری از آثار مدونا آشنا شد و پروژه‌ای تحت عنوان Y.A.S را شروع کرد که در سال ۲۰۰۷ آلبومی به نام Arabology تحت نام آن منتشر شد.

آشنایی یاسمین با مارک کالین، آهنگساز و تهیه کننده فرانسوی موجب شد تا نخستین آلبوم انفرادی یاسمین با عنوان Ya Nass در سال ۲۰۱۲ منتشر شود. همین آلبوم را با تغییراتی برای پخش جهانی در سال ۲۰۱۳ منتشر کرد. منتقدان اولین آلبوم او را ستودند. در این آلبوم که تلفیقی از فولک، پاپ و الکترونیک است، آهنگ‌های فولکی از کویت، مصر، فلسطین و لبنان هم بازخوانی شده است.

Yasmine Hamdan
Hal
Yasmine HamdanHal

 

یاسمین حمدان در فیلمی از جیم جارموش با نام «تنها عاشقان زنده ماندند» قطعه‌ای را اجرا می‌کند که موجب توجه دنیای غرب به او می‌شود. بسیاری اجرای نفس‎گیر او را در فیلم، نقطه اوج فیلم می‌دانند که نامزد دریافت نخل طلا در جشنواره کن سال ۲۰۱۳ هم شد.

اگر به موسیقی علاقه دارید، در بخش موسیقی مجله ویتال ما هر هفته خواننده‌ها و گروه‌های موسیقی مختلفی از سراسر دنیا به شما معرفی می‌کنیم.

۱ نظر

نظر شما چیست؟

Pin It